Činžovní třípatrová vila v pražských Dejvicích stojí v řadě domů postavených ve stejném stylu ve třicátých letech minulého století. Původní majitel pro svoji početnou rodinu vybral pěknou a dodnes klidnou lokalitu, nešetřil na pozemku ani na velké zahradě.
Ta mimochodem okouzlila i současné majitele podkrovního bytu. Mladí manželé sportují, jsou aktivní a stejně tak vyřešili změnu bydlení. Daniel s Martinou žili se dvěma malými dětmi v bytě 3+kk a věděli, že jim brzy bude těsný.
Na inzerát objevili poblíž svého tehdejšího bydliště zajímavý dům, v němž bylo na prodej horní patro a půda. Rozhodli se pro koupi i následnou kompletní přestavbu. Dnes tu na ploše 160 m2 bydlí i s nedávno narozeným třetím potomkem.
Tři v jednom
Během let proběhly v horním patře úpravy, jejichž výsledkem byly tři minibyty s nevyhovujícím zázemím. "Chtěli jsme vzdušný prostor, moderní styl a světlé tóny," říká Daniel, který je grafickým designérem, má cit pro barvy a miluje design.
Přáním manželů bylo soukromí pro ně i pro děti a dvě koupelny. Přestože měli jasno, věděli, že se akce bez odborníků neobejde. Projekt minimálně využíval horní patro půdy, což bylo v rámci rekonstrukce neekonomické.
Na doporučení souseda oslovili studio MK architekti. Nový návrh rekonstrukce, v němž se architektům podařilo spuštěním vazných trámů zvětšit plochu bytu o 60 m2 a dostat do interiéru více přirozeného světla, majitele nadchl.
Řemeslo a technika
"Ocenili jsme, že nám majitelé dali volnou ruku. Domlouvali jsme se na podstatných věcech a ladili detaily. Nejnáročnější na řemeslnou zručnost byla čtrnáctidenní práce s mozaikou a tvarování fabionů, které jsou v koupelně praktičtější než rohy," dodává Ester Miluničová z ateliéru MK architekti.
Součástí obytného prostoru je kuchyň vyrobená na míru včetně jídelního stolu, jejž v případě potřeby mohou majitelé zasunout do pracovního ostrůvku. Stejně jako v koupelně architekti použili oblé fabiony, tentokrát na pracovní desce z dobře tvarovatelného a odolného materiálu Corian. Dominantou je netradiční knihovna vyzděná z tvárnic Ytong nahrazující nábytkovou stěnu.
Ložnice rodičů v horním patře s kulatým oknem do zahrady. Nasvícená a bílou lazurou natřená konstrukce krovu neruší místnost rustikálními trámy. Bílá a zelená skříň s úložným prostorem zakrývají část krovu a byly vyrobeny na zakázku, podlaha z běleného dubu.
Největší pýchu majitele, který se ve volném čase věnuje hudbě a má vztah k moderní technice, představuje takzvaný sběrnicový systém nebo také inteligentní elektřina (Nikobus od firmy Moeller).
V jedné skříňce se ukládají informace pro ovládání intenzity světla, zvuku či teploty jednotlivých místností.
Teplo domova
Stoprocentně nízkoenergetický standard je dnes běžný u nově postavených rodinných domů. Zajistit tepelnou pohodu v zrekonstruovaném podkroví je vzhledem k nedostatečné původní izolaci i nevýhodné poloze pod střechou náročnější. Architekti použili takzvanou nadkrokevní izolaci, která jim kromě toho umožnila odhalit originální konstrukci krovu a využít ji v interiéru horního patra.
"Za rok protopíme 8 000 Kč, s přípravou teplé užitkové vody měsíčně jen tisícovku," říká Daniel. Mezonetový byt v zrekonstruovaném podkroví ve vile z 30. let minulého století vytápějí majitelé plynovým kondenzačním kotlem Protherm.
Efektní barevná mozaika posunula koupelnu ve spodní části bytu o kategorii výš. Architektka použila k vytvoření dokonalého celku kromě nápadu cenově přijatelný materiál. Obkladač nařezal z jednotlivých barev pruhy, podle návrhu architektky je poskládal a slepil v celoplošnou mozaiku. Cena mozaiky je 500 Kč/m2, k výsledné částce museli majitelé přičíst odměnu za nadstandardní výkon obkladače.
Rodina počítá do budoucna ještě s výměnou klasických střešních oken v horním patře za balkonové vstupy, jež jim otevřou výhled i vstup na plánované dvě malé terasy vedle ložnice.
Architektonický ateliér MK ARCHITEKTIIng. arch. Ester Miluničová (*1976) V roce 2009 architekti společně založili ateliér MK ARCHITEKTI, v portfoliu mají rekonstrukce bytů, podkroví, ale také návrhy interiérů veřejné sféry. |
Slovo autorů
"Základem projektu rekonstrukce bylo ponechání uliční fasády. Naopak do zahrady jsme navrhli vikýř. Dodrželi jsme stejný tvar střechy a doplnili jej kulatým oknem - stejným prvkem z uliční fasády. Spuštěním vazných trámů zhruba o 40 centimetrů jsme získali navíc 60 čtverečních metrů plochy, i když na úkor výšky spodního patra," říkají autoři.
A pokračují ve výčtu: "Nechali jsme odkrýt konstrukci krovu a očištěné impregnované trámy natřít bílou lazurou, aby nepůsobily příliš rustikálně. Interiér se musí líbit hlavně těm, kteří v něm bydlí, proto jsme vybrali neutrální odstíny materiálů, podlah, stěn a oken tak, aby je majitelé mohli doplnit oblíbenými jasnými tóny nábytku a doplňků."
Jeden z dětských pokojů ve spodní části bytu. Zajímavý nábytek s úložným prostorem i většinu doplňků pořídili rodiče v IKEA, podlaha je opět z běleného dubu (Podlahy Šesták).
Majitelé ušetřili:
• cenově výhodné byly ocelové dveře Hörmann za 4 000 Kč
• za třívrstvou podlahu z masivního dubu zaplatili 1 200 Kč/m2
• ušetřili na prototypu designové vany, stála 15 000 Kč
• skleněnou zástěnu Alfa Glass pořídili za 20 000 Kč
naopak nešetřili:
• na kvalitních spotřebičích Siemens do kuchyně v úsporné třídě A+
• za nábytek do kuchyně vyrobený na míru bez spotřebičů zaplatili 150 000 Kč
• nešetřili na desce z materiálu Corian (přibližně 7 000 Kč/bm, včetně zpracování)
• za 5 metrů LED pásky zaplatili 2 700 Kč
• nejvyšší položkou byl kvalitní úsporný sběrnicový systém "inteligentní elektřiny"