Nájemní bydlení láká stále více investorů

Byty a rodinné domy určené k pronájmu se stávají velmi lákavou komoditou pro řadu privátních investorů i investičních skupin.

Dnes - Reality - Smart Communication

Ačkoliv řada developerů zaznamenala v posledních měsících nejvyšší prodeje jednotek do přímého vlastnictví za poslední tři čtyři roky, kontinuálně vzrůstá rovněž poptávka po krátko- i dlouhodobých pronájmech. Zatímco ještě donedávna se na tuzemském realitním trhu projekty orientované výhradně na pronájmy vyskytovaly v řádu jednotek, aktuálně lze sledovat jejich rozmach. Za své oživení tento segment nevděčí ani tak vyšší odvaze developerů podstupovat riziko nebo ochotě bank financovat podobné projekty, jako spíše zájmu privátních investorů, popřípadě investičních fondů. Tato situace se zdaleka netýká jen Prahy nebo Brna, ale i menších měst v regionech.

Příkladem může být osmipatrový obytný blok v centru Hodonína – dlouhodobě prodělečnou budovu dceřiná společnost FPD koupila v polovině loňského roku od Jihomoravského kraje. Během krátké doby optimalizovala veškeré náklady tak, že aktuálně nemovitost o 115 bytových jednotkách generuje zisk a chystá se její rekonstrukce. Investici aktuálně již refinancuje velká tuzemská banka.

Atraktivitu projektů nájemního bydlení pro privátní investory typu FPD zvyšuje fakt završované deregulace i změna legislativního prostředí, které vyvážilo podmínky mezi pronajímateli i nájemci. Do poptávky se nesporně promítá i postupné stěhování se lidí za pracovními příležitostmi. Statistiky skupiny FPD a jejích dceřiných společností tak vykazují dlouhodobě 90% obsazenost bytových jednotek určených k pronájmu.

„Naším cílem není budovat sociální bydlení, ani zdvojovat nabídku obecních bytů, které mají v regionech vysoký podíl. Nechceme zvyšovat nájmy nad obvyklou hladinu ve srovnatelných projektech. Orientujeme se na nájemníky, kteří vědí, proč si volí tuto formu bydlení a velmi dobře si umějí spočítat výhody i náklady. Je v našem zájmu udržovat si nájemní vztahy co nejdéle,“ popisuje filosofii investora Anton Siekel, předseda dozorčí rady FPD Corporation CZ.

Autor: Redakce Sreality

Zdroj: Smart Communication

Datum publikace článku: 06.04.2012