Parcelu si budoucí stavebníci vybrali kvůli krásné poloze na svahu s výhledem do volné krajiny. V obci končí silnice, přitom veškeré zázemí města včetně škol a služeb jsou nadosah.
Může se hoditChcete si postavit dům podle vašich představ? Vyberte si ideální pozemek na Reality.iDNES.cz. |
"Měli jsme představu přízemního bungalovu, hledali jsme originální architekturu nad rámec standardních staveb. Líbí se nám dřevo v hrubé přírodní formě, struktura i vůně materiálu a také příjemné klima, které v dřevostavbách panuje," popisuje majitel.
A vysvětluje dál: "Byli jsme prvními stavebníky v této lokalitě, nová zástavba tu nebyla omezena žádnou regulací, a tak přízemní dřevostavbě s plochou střechou nestálo nic v cestě. Znali jsme práce Aleše Říhy, takže i volba architekta byla jednoznačná.¨
Montáž okna k roubené stěně je vlastní know-how autorů stavby. Hliníkový rám je osazen do profilu v drážce tvaru U, vyfrézované ve dřevě a utěsněné izolací.
Severovýchodní nároží domu je roubené z přesných klád průměru 31 až 33 cm, rohový spoj z kulatiny je výrazným detailem stavby.
Požadavkem rodiny bylo komfortní bydlení pro rodinu s dětmi, moderní design spojený s veškerým potřebným zázemím. Nechtěli se v místnostech cítit stísněně, podcenit úložné prostory ani výběr materiálů.
Romantické představy, prozaická realita
Vzdálenost mezi střední Evropou a kanadskou divočinou, domovinou srubů, je veliká, a to nejen co do počtu kilometrů. Vzhledem k rázu krajiny se stavebník na doporučení projektanta rozhodl pro kombinaci standardní zděné technologie a konstrukce z kulatiny.
Fotogalerie |
Severovýchodní a jihozápadní nároží dispozice tvoří roubené stěny z trámů o průměru přibližně 31 až 34 cm, na ně navazuje obvodové zdivo z Porothermu, veškeré vnitřní příčky jsou rovněž zděné.
Stabilitu roubených stěn zajišťují svislé ocelové tyče procházející stěnou na celou výšku. Neobvyklé spojení dodává stavbě neopakovatelný výraz, zdivo přináší stabilitu a nenáročný provoz domácnosti, dřevo přírodní vyznění, zemitou atmosféru a příjemné klimatické vlastnosti. Interiér se v létě nepřehřívá a v zimě nevychladne, dřevěné stěny mají požadované tepelněizolační schopnosti.
Dům je umístěný v horní části jižního svahu a přiléhá k západní hranici parcely, lemované příjezdovou cestou. Půdorys vychází z tvaru L, ve vnitřním nároží je chráněná terasa s výhledem do zahrady a do krajiny.
Prostorná centrální hala tvoří komunikační bod spojující dva provozní celky. Ložnicové křídlo se sociálním a technickým zázemím a třemi pokoji přiléhá k ulici, na severní straně na něj navazuje kryté stání pro dva automobily, dětský pokoj a pracovna mají okna na jih.
Společný obývací prostor s kuchyní, jídelnou a sezením jsou orientovány do zahrady a prostřednictvím jižní prosklené stěny se propojují s terasou, zahradou a okolní krajinou. Svažitost terénu vyrovnává na jižní straně vysoký kamenný sokl.
Interiér je pokračováním stavby
Přidanou hodnotu stavby tvoří interiér, který architekt navrhl v jednotě s domem. Estetické kvality bývají v takovémto ideálním případě patrné na první pohled, ty užitné se projevují při každodenním provozu domácnosti. Všechny prostory navzájem sjednocuje elegantní geometrický design a kvalitní přírodní materiály, které odolají opotřebení i vrtkavým módním trendům.
Kuchyňská linka se skládá ze samostatného varného centra, navrženého jako výtvarný akcent, a skříňové sestavy vestavěné ke stěně.
Velkou část vybavení tvoří vestavěné nábytkové prvky. Bezfalcové dveře na celou výšku místnosti, vestavěné skříně a hladkou kuchyňskou linku oživuje dubová dýha, ozdobou haly, kuchyně a koupelny je podlaha z leštěného travertinu.
Nedílnou součástí designu je promyšlené umělé osvětlení komponované jako scéna složená z přímého a nepřímého světla.
Barový a jídelní stůl v jednom
Jídelní stůl pro 10 osob, vynesený na jediné podpoře připomínající váhu, je vyroben na míru. Industriální design klade důraz na přesnost provedení a promyšlené detaily.
Poloha na rozhraní podlahy kuchyně a obývacího pokoje umožňuje využívat jej zároveň jako klasický jídelní stůl i jako barový pult.
AutořiMgA. Aleš Říha (1975) Ing. Vít Přibyl (1971) |
"Cenou za originalitu byla velmi náročná realizace stavby s mnoha atypickými detaily. Napojování dřevěné a roubené konstrukce, betonování stropní desky či osazování oken k okraji stěny z kulatiny vyžadovalo promyšlené a přesné provedení," říkají autoři, Aleš Říha a Vít Přibyl.
A dodávají: "Na jedné misce vah leží přednosti dřevostavby, příjemné vnitřní klima s přirozenou vlhkostí, na druhé ale zcela nestandardní ˇchováníˇ stavby. Zatímco zděná část zůstává stabilní, dřevěná pracuje, a s touto přirozenou vlastností materiálu bylo třeba počítat."
Technické údajeZastavěná plocha: 335 m² Výplně otvorů: okna hliníková s izol. dvojskly, předokenní žaluzie na el. pohon, dveře atypické vyrobené na míru – dřevěné bezfalcové do obložkových zárubní a posuvné z tvrzeného skla Vytápění: ústřední, plynový kotel, teplovodní podlahové vytápění + podlahové konvektory, krb s krbovou vložkou |
Majitel domu si přál využít kvalitní materiály, pokud možno českého původu. Dubová dýha, sklo a leštěný travertin sjednocují celý interiér domu, najdeme je i v koupelně, rovněž vybavené podle návrhu autora stavby.
Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.